Från manuell till automatisk montering - vad krävs av produkten?
Att svenska industriers överlevnad ligger i automation är inget nytt men det är inte alltid helt enkelt att automatisera. Vad krävs av en produkt för att den ska fungera i automatisk montering? Detta projekt ämnar svara på den frågan för en industriell belysningsarmatur som i dagsläget monteras för hand.

Att gå från manuell till automatisk montering av en belysningsarmatur är fullt möjligt vilket företaget Nokalux visat och satt i praktik. På uppdrag av Nokalux skall detta projekt undersöka huruvida en annan av deras produkter kan monteras i samma automationscell. Nokalux utvecklar och tillverkar belysning för den professionella marknaden i Norden. Produkten undersöks med metoden DFA2 vilket är en metod utvecklad för att underlätta automatiserad montering av produkter.
Det första som görs i projektet är att analysera den aktuella armaturen och den automationscell som monteringen skall ske i. Produkten delas upp i olika moduler vilka alla analyseras med metoden DFA2. Analys görs på hela produkten, de olika modulerna samt varje ingående detalj och man kan nu se vilka moduler och detaljer som fungerar bra i automatisk montering. Det går också att utläsa vad som bör förbättras för att göra produkten mer lämplig för automatisk montering. En mängd förbättringsförslag genereras och utvecklas. Efter utsållning och förtydligande återstår 14 olika förslag på hur produkten kan förbättras.
Att montera hela armaturen per automation är inte realistiskt men genom optimering av vissa moduler och införandet av några av förbättringsförslagen är det möjligt att montera stora delar av produkten i automationscellen. De valda förbättringsförslagen illustreras i bild nedan. En ny monteringsföljd skapas för produkten vilken innebär en minskning av manuellt arbete för att montera en armatur med ca 45%.
Genom projektets arbete har antalet ingående detaljer minskat från 65 till 57 och antalet unika detaljer har minskat från 21 till 17. Detta är endast med de fyra förbättringsförslagen som infördes och genom de andra förslagen kan antalet detaljer minskas ännu mer. Förbättringarna av produkten innebär en besparing för Nokalux oavsett om produkten kommer att monteras för hand eller per automatik


